Apel do mieszkańców Gminy Ludwin o ostrożność i nie wypalanie traw.
16 kwietnia 2020

Szanowni Państwo, w ostatnim czasie w naszej Gminie miało miejsce szereg pożarów traw i zarośli.

W samym miesiącu kwietniu Strażacy Z Państwowej Straży Pożarnej  i jednostek z OSP z terenu Gminy Ludwin brali udział w 18  tego typu interwencjach. W raportach straży pożarnej jako przyczynę tych zdarzeń ustalono zaprószenie ognia, ale wiele wskazuje na to, że w większości tych przypadków było to celowe podpalenie. Na szczęście w pożarach tych, dzięki szybkiej interwencji strażaków z OSP, nie doszło do dużych strat materialnych. Pożary wywołane były nawet w okresie świątecznym, czego smutnym przykładem był wielki pożar bagien nad jeziorem Piaseczno w  Poniedziałek Wielkanocny. W tym jednym tylko pożarze brało udział 12 zastępów Jednostek z OSP z Gminy Ludwin, jednostki z Gminy Puchaczów i Gminy Spiczyn oraz Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Łęcznej. W sumie ponad 70 strażaków zamiast spędzać ten świąteczny czas z rodziną oraz ograniczać kontakty z innymi osobami w okresie panującej epidemii koronawirusa, musiało walczyć z żywiołem. Ponadto, w tym samym czasie został wzniecony kolejny pożar traw w miejscowości Ludwin.

Chciałbym złożyć gorące podziękowania wszystkim strażakom, zarówno zawodowym jak i ochotnikom, za zaangażowanie w walkę z żywiołem.  Za to, że poświęcacie swój czas i niesiecie ofiarnie pomoc w momencie zagrożenia. Często jest to walka ponad siły w warunkach zagrożenia własnego życia i zdrowia, czego dowodzi pożar nad Jeziorem Piaseczno w Poniedziałek Wielkanocny.

Apeluję do mieszkańców Naszej Gminy o nie wypalanie traw i nie zaprószanie ognia, ale również o to, aby nie stać w takich sytuacjach obojętnie, ponieważ w walce z tym żywiołem, na szali stoi ludzkie życie i zdrowie, nie wspominając już katastrofalnych skutkach dla przyrody i szkodach materialnych. Jeśli ktoś ma wiedzę o podpalaczach powinien ją niezwłocznie przekazać funkcjonariuszom Straży Pożarnej lub Policji. Pamiętajmy, że wypalanie traw oprócz zagrożenia pożarowego powoduje też naruszenie równowagi biologiczne w przyrodzie, ginie wtedy świat zwierzęcy i roślinny: młode zające, sarny, pożyteczne owady, gniazda ptasie czy szlachetna roślinność. W efekcie spalania  powstają dymy zawierające tlenki węgla, azotu, siarki oraz związki rakotwórcze. Wpływa to też w istotny sposób na wzmożenie efektu cieplarnianego. Ponadto dotyka nas to jako podatników, koszty wyjazdów OSP, braki w dostawach wody spowodowane tankowaniem samochodów bojowych czy inwestycje w wyposażenie sprzętu przeciwpożarowego .

 

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
ludwin@lubelskie.pl

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!