22 listopada 2019 kolejne spotkanie w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”
27 listopada 2019

W piątek 22 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Tym razem zorganizowanie zostało spotkanie z Panią z pasieki, która zapoznała dzieci z życiem tych pracowitych owadów. Dzieci zobaczyły model ula, plastry miodu, zdobyły wiele cennych informacji o ich zwyczajach, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Aby poznać bliżej życie pszczół i funkcję jaką pełnią w całym ekosystemie postanowiliśmy zaprosić do naszej biblioteki Panią Annę Jemielniak, która na ten temat wie wszystko.

Pani Ania opowiedziała nam jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły, które i za co są odpowiedzialne. Dowiedzieliśmy się, że tak jak w każdym „państwie” na czele stoi przywódca, w ulu jest nią królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie”. Są też pszczoły robotnice: zbieraczki miodowe i pyłkowe, magazynierki i trutnie.  Każdy ma określoną funkcję jaką pełni w ulu,  każdy ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Oprócz wiedzy jaką zdobyliśmy dzięki opowieściom, mogliśmy też obejrzeć z bliska jak wygląda skrupulatnie wypełniony plaster miodu, zobaczyć dymkę i ubranie pszczelarza,  a nawet je przymierzyć.
Cennym produktem pozyskiwanym przez pszczelarza jest także wosk pszczeli. Na warsztatach dzieci otrzymały materiały do wykonania ,,pachnących”  świeczek z wosku pszczelego. Każdy uczestnik dostał domek pszczeli wykonany z rolek po papierze toaletowym, oraz pszczółki z opakowań po Kinder niespodziance, które zamieszkały w papierowych domkach. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu, który prosto z pasieki przywiozła Pani Ania. Jego walory smakowe i zapachowe sprawiały, że nie można było oprzeć się pokusie skosztowania kolejnych miodowych wafli. Było to niezwykle słodkie popołudnie.

Nieodłącznym elementem zajęć są książki z literatury popularno-naukowej dla dzieci. Po raz kolejny towarzyszyła nam książka Piotra Sochy, lecz tym razem dotycząca pszczół. „Pszczoły” Piotra Sochy to imponujący dziecięcy atlas pszczelarstwa. Kolejną ciekawą pozycją była książka z serii „Dziecięca Biblioteczka” pt: „Co robią pszczoły przez cały dzień w pasiece?”.
Spotkanie poszerzyło wiedzę dzieci na temat pszczelarstwa oraz umożliwiło kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.  Dowiedzieliśmy się, jaką ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie – bez nich nie byłoby nie tylko miodu, ale także owoców, warzyw i kwiatów. Dziękujemy Pani Ani za tą niezwykłą lekcję biologii.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!