Turystyka
10 lipca 2008

Gmina Ludwin to gmina typowo turystyczna.Każdego roku przyjeżdża do nas rzesza turystów i wczasowiczów, na których oprócz ośrodków wypoczynkowych i pól namiotowych czekają gościnne gospodarstwa agroturystyczne z domową kuchnią i bogactwem kultury ludowej.
O uroku tutejszych ziem decydują duże ilości łąk, lasów , torfowisk, a przede wszystkim jezior.Do najpiękniejszych akwenów wodnych – pod względem turystycznym należą jeziora Piaseczno (najczystsze i najgłębsze na Pojezierzu o głębi sięgającej 38m ) i J.Łukcze, J. Rogóźno, J. Bikcze, J. Krzczeń, J. Zagłębocze, J. Brzeziczno, Dratów, , które będąc pochodzenia kresowego wyróżniają się piasczystym dnem i łatwym dostępem do wody. Rogóźno jest dodatkowo miejscowym rajem dla wędkarzy, a jeziora Piaseczno, Łukcze, Zagłębocze są odwiedzane głównie przez amatorów kąpieli i sportów wodnych.

Na terenie gminy znajduje się kilka obiektów zabytkowych. W miejscowości Dratów istnieje zabytkowa cerkiew i cmentarz prawosławny. W Kaniwoli znajduje się zespół dworsko-parkowy z pięknym drzewo-stanem” -w parku. Natomiast w Ludwinie do zabytków należy budynek Urzędu Gminy oraz dwór i spichlerz.

Turystyka na terenie gminy zlokalizowana jest wyłącznie na terenach rekreacyjnych wokół jezior. Obszary te zaliczane są do drugiej kategorii atrakcyjności. Jeziora przyciągają mieszkańców województwa Lubelskiego,
nie brakuje tu turystów z innych regionów Polski, a nawet swiata. W sezonie letnim na terenie gminy wypoczywa średnio około 20 000 osób. Istnieja tu ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe a także gospodarstwa agroturystyczne.
Duża część turystów wypoczywa indywidualnie we własnych domkach letniskowych położonych nad jeziorami.