Apel łęczyńskich policjantów
16 września 2015

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób starszych apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze.

• Pomysłowość oszustów jest nieograniczona – mogą podawać się za członków rodziny (są to oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka” – polegają na wyłudzaniu od ofiar środków finansowych poprzez kontakt telefoniczny), pracowników administracji, gazowni, elektrowni, inkasentów opłat, hydraulików, przedstawicieli banku, sprzedawców, a nawet policjantów twierdząc, że wpłata pieniędzy jest konieczna do załatwienia „sprawy” lub zwolnienia członka rodziny z aresztu.
• Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom, które powołują się, że są pośrednikami np. z członkiem rodziny – to wspólnicy oszustów.
• Sprawdzajmy tożsamość dzwoniącego, który podaje się za członka rodziny
i chce od nas pożyczyć pieniądze.
• Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych osób – nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
• Drzwi wejściowe do mieszkania powinny być zawsze zamknięte ,,na klucz”, nawet gdy wychodzimy na kilka minut np. wyrzucić śmieci, do piwnicy,
czy podczas prac polowych.
• Nie wierzmy w „życiowe okazje” oferowane przez nieznajomych
(np. „super” zdrową i relaksującą pościel czy też „niezniszczalny” komplet garnków).
• Łupem napastników mogą paść oszczędności całego życia i cenne przedmioty z mieszkania.
• Upewniajmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy, żądajmy okazania legitymacji lub identyfikatora. Zadzwońmy do instytucji, na które nieznajomi się powołują.
• Również osoby skrzywdzone przez los (parające się żebractwem) często „podszywają” się za pracowników różnych firm i instytucji oraz sprzedawców – po wpuszczeniu ich do miejsca zamieszkania dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów, np. biżuterii, dokumentów, pieniędzy.
• Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar.
• Miła powierzchowność sprawcy pomaga zdobyć zaufanie ofiary.
• Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na Policję pod bezpłatny numer 997 lub 112.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!