Dożynki Powiatu Łęczyńskiego – Ludwin 2009
9 września 2009

6 września w Ludwinie odbyły się Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2009. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem i mszą w intencji rolników z udziałem delegacji z Ukrainy i z Węgier. Nie zabrakło również folklorystycznych prezentacji gmin, konkursu wieńców dożynkowych oraz konkursu na najlepszą potrawę regionalną. Punktem kulminacyjnym części artystyczno – rozrywkowej był wieczorny koncert zespołu Brathanki.

Obchody Święta Plonów zgromadziły liczne grono mieszkańców powiatu łęczyńskiego. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, jednostek organizacyjnych powiatu i gmin, sołectw, kół gospodyń wiejskich, strażaków, organizacji pozarządowych i związków zawodowych. Swoją obecnością zaszczycił nas również poseł Jan Łopata oraz przedstawiciel Wojewody Lubelskiego.

O muzyczną oprawę korowodu dożynkowego, a także mszy odprawionej przez dziekana Stefana Misę oraz księży Marka Jaskólskiego i Janusza Krzaka zadbała Orkiestra Górnicza oraz Chór „Wiejadło” z Ludwina.

W ramach folklorystycznej prezentacji gmin mieliśmy okazję obejrzeć występy:
Gmina Cyców: zespoły dziecięce i młodzieżowe – Skoczki, Swojaki, Calineczki
Gmina Ludwin: Szkoła Podstawowa w Zezulinie
Gmina Milejów: Kapela „Stryje”
Gmina Puchaczów:
Gmina Spiczyn: zespół dziecięcy Jaworek.

Podczas części artystycznej gościnnie wystąpił zespół z Uściługa na Ukrainie oraz młodzieżowe formacje muzyczno – taneczne z Cycowa i Puchaczowa. O dobre humory uczestników dożynek zadbał kabaret „Widelec”. Wieczorem wszyscy świetnie bawili się na koncercie zespołu Brathanki, którego nowa solistka Agnieszka Dyk zdobyła serca publiczności. W repertuarze przygotowanym na dożynkowy wieczór nie zabrakło takich przebojów jak „Czerwone korale” , „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie” , „W kinie w Lublinie kochaj mnie”.
Dla wytrwałych, po wspaniałym pokazie sztucznych ogni odbyła się zabawa ludowa.

Podczas Dożynek delegacje gmin powiatu łęczyńskiego zaprezentowały 22 wieńce, uznanie jury konkursowego uzyskały:

Kategoria wieńce tradycyjne:
I miejsce – Anna Drabik, Ludwin Wieś
II miejsce – Sołectwo Stara Wieś
III miejsce – Joanna Wójcik, Stary Radzic

Kategoria wieńce współczesne:
I miejsce – Sołectwo Milejów Wieś
II miejsce – KGW w Świerszczowie
III miejsce – Anna Brzozowiec, Maryniów

W konkursie na najlepszy „Łęczyński Produkt Kulinarny”, spośród 35 zgłoszonych potraw nagrody otrzymali:

W kategorii „Ciasta, chleby i inne wypieki”
I miejsce – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc chłopska” w Ludwinie
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ciechankach
III miejsce – Maria Piech, Dorota Janowska, Stawek

W kategorii „Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe):
I miejsce – Mirosław Łuczyński, Stoczek
II miejsce – Zofia Trębicka, Kaniwola
III miejsce – Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Łęczyńskiego

W kategorii „Inne produkty regionalne (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane):
I miejsce – Wiesław Wójcik, Zezulin
II miejsce – Anna Pietrzyk, Nowy Stręczyn
III miejsce – Jan Bagnosz, Dratów

Dożynkom towarzyszyły m.in. prezentacje gmin na stoiskach wystawienniczych, wystawa płodów rolnych przygotowana przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o powiecie, którego zwycięzcy otrzymali cenne nagrody – rower, odkurzacz, robot kuchenny.

6 września odbywały się również Dożynki Wojewódzkie w Łukowie. Powiat Łęczyński reprezentowała delegacja złożona z przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Łęcznej, uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach oraz Zespołu Śpiewaczego „Jaszczowianki”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek Powiatowych 2009, a szczególnie władzom i pracownikom Gminy Ludwin oraz sponsorom:
1. Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „WSCHÓD” Spółka z o.o.,
2. Łęczyńska Energetyka Spółka z o.o. w Bogdance,
3. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo – Usługowe – „MALINEX”,
4. Łęczyński Beton Krzysiak i Krzysiak,
5. Wytwórnia Makaronów Domowych POL-MAK,
6. Bank Spółdzielczy w Łęcznej,
7. Bank Spółdzielczy w Cycowie,
8. Spółdzielnia Mleczarska Piaski,
9. Piekarnia Nivpol w Puchaczowie,
10. Huta Szkła Gospodarczego „Edwanex ”
11. Przychodnia Weterynaryjna San-Vet,