Dzieci z Ukrainy w naszych szkołach
4 marca 2022

Do szkół na terenie gminy Ludwin dołączyli uczniowie z Ukrainy. W Szkole Podstawowej w Ludwinie pojawiło się siedmiu nowych uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach dydaktycznych w swoich grupach wiekowych.
Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie powitali w swych progach naszych gości z Ukrainy; a tutaj poznanie placówki, integracja, teatrzyk, zajęcia sportowe, wspólne posiłki . Uczniowie chętnie podzielili się owocami i mlekiem, które otrzymali w ramach programu ,,Owoce i warzywa w szkole”. Wydawałoby się, że bariera językowa będzie utrudniała kontakty, ale liczą się chęci! Dzięki nabytym umiejętnościom językowym, wszelkim urządzeniom i … mowie ciała potrafili prawie wszyscy ,,rozmawiać” ze sobą.
W piątek, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Piasecznie, nasi goście wzięli udział w spektaklu pt. „W kleszczach” w reżyserii Jarosława Figury, zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie. Następnie zostali oprowadzeni po budynku biblioteki. Ich uwagę zwróciły kąciki zabawowe, w których mogli m.in. poukładać puzzle. Później zostali zapoznani z grupami ludwińskiego przedszkola, gdzie młodsze dzieci z Ukrainy chętnie brały udział w rysowaniu.
*,, Dużo dobre!” – oto cytat pochodzący z rozmowy z panią Swietłaną, nauczycielką klas I-IV, która znalazła się w grupie naszych uchodźców. Z dalszej konwersacji wynika, że wszyscy nasi goście czują się zadowoleni i zaopiekowani. Dzieci małymi krokami próbują się ze sobą zintegrować i zaprzyjaźnić. Uczniowie z Polski chodzą z translatorami i szukają kontaktu z ukraińskimi dziećmi. Widać, że sytuacja angażuje i integruje wszystkich…
Dzieci przebywające w naszych szkołach otrzymały grę planszową „Gra o Polesie” z projektu transgranicznego Polska-Ukraina w języku ojczystym.

 

 

 

 

 

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!