Europejski Tydzień Szczepień
22 kwietnia 2024

Europejski Tydzień Szczepień 21-27 kwiecień 2024 r.

w dniach 21-27 kwietnia 2024  roku obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Szczepień, przebiegający w tym roku pod hasłem Szczepionki chronią pokolenia”, będącyjednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.  

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana             i koordynowana przez państwa na poziomie lokalnym. Stałym celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w zapobieganiu chorobom zakaźnym i ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

Tegoroczna kampania ma na celu poprawę sprawiedliwego dostępu do szczepionek w ramach Europejskiego Programu Szczepień do 2030 roku i przeciwdziałanie skutkom spadku stanu zaszczepienia w rutynowych szczepieniach dzieci i młodzieży.

 W kontekście  globalnego spadku wskaźników szczepień poprawę wykonywania szczepień ochronnych można osiągnąć poprzez edukację w zakresie  zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych, podkreślając kluczowe znaczenie szczepionek dla małych dzieci, wskazując na  rolę  szczepizalecanych  dla młodzieży, dorosłych i osób starszych oraz zwracając szczególną uwagę na szczepienie pacjentów  z grup wysokiego ryzyka.

WHO podkreśla jak ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł, tj. od pracowników, ochrony zdrowia, lokalnych instytucji sanitarnych, instytucji ochrony zdrowia oraz członków sieci Vaccine Safety Net  (polskim członkiem sieci VSN jest strona NIZP-PZH Szczepienia.info).

Pamiętajmy o tym że:

Szczepienia ratują życie.
Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą trwałymi następstwami, a nawet śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Więcej informacji  na stronie:

https://szczepienia.pzh.gov

 

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!