Festiwal Szantowy nad Piasecznem
22 sierpnia 2013

Nieodzownym elementem wszelkiego rodzaju wód czy to śródlądowych czy też morskich jest żeglarstwo Wiadomo również, że żeglarstwo nie istnieje bez muzyki szantowej. Co prawda nad jeziorem Piaseczno w Rozpłuciu I znajduję się Stacja Dydaktyczna i Żeglarska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie młodzi adepci rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, ale nigdy nie było tam festiwalu szantowego. Starostwo Powiatowe w Łęcznej postanowiło to zmienić.

Już w tę sobotę, 24 sierpnia, zapraszamy wszystkich miłośników szant jak i dobrej zabawy nad jezioro Piaseczno. Na terenie ośrodka wypoczynkowego Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się Kameralny Festiwal Szantowy. Usłyszymy tam pełne radości piosenki żeglarskie oraz potężnie brzmiące harmonią szanty oraz morskie pieśni pracy.
Jezioro Piaseczno to piękne miejsce, woda w tym zbiorniku jest najczystsza w okolicy. W sezonie co weekend przybywa tu ogromna ilość turystów, więc jest to doskonała okazja aby pokazać nieco inne, żeglarskie oblicze jeziora. Uważam, że taka inicjatywa to słuszny pomysł – komentuje Starosta Łęczyński Adam Niwiński.
Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów szantowych w Polsce – Ryczące Dwudziestki. Grupa wielokrotnie zdobywała wiele nagród, swą dobrą passę rozpoczęła od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Mimo wielu otrzymanych nagród, trzy z nich są szczególnie istotne – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999, oraz Grand Prix XXV-lecia Festiwalu „SHANTIES” w 2006 r. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów – a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali swój indywidualny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant. Są nieprzewidywalni, wiec z korzyścią dla wszystkich, na pewno nas czymś zaskoczą! Zespół wystąpi o godzinie 19.30.
Inną bardzo dobrze znaną postacią w szantowym świecie jest Marek Szurawski. Jest on współtwórcą i animatorem polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim założył i przez wiele lat był członkiem grupy szantowej Stare Dzwony. Pan Marek w sobotę poprowadzi całą imprezę oraz wystąpi o godzinie 18.00. Marek Szurawski jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Jest również autorem książki o tematyce szantowej, opisującej nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców, zwanej powszechnie w polskim środowisku szantowym Biblią Siurawskiego.
Oprócz nich wystąpi jeszcze zespół Syndrom Beczki. Początek Festiwalu Szantowego o godzinie 16.00, na miejscu nie zabraknie też atrakcji dla całych rodzin. Od godziny 11.00 do 15.00 Sekcja Żeglarska AZS ANTARES organizuje regaty żeglarskie.
Odbędzie się również amatorski turniej piłki plażowej, w którym wszyscy chętni mogą wziąć udział. Zapisy do turnieju prowadzi Paweł Woliński, kontakt: 505440412. Przewidziano także wiele atrakcji dla najmłodszych.

Fot. Archiwum

plakat

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!