Gmina Ludwin kupiła sprzęt dla przychodni
28 stycznia 2014

Pacjenci ośrodka zdrowia w Ludwinie od niedawna mogą korzystać z nowego sprzętu medycznego. Przychodnia została wyposażona między innymi w nowoczesny aparat EKG. Urządzenia zostały zakupione w ramach projektu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2007-2013.

Aparat EKG, o który wzbogaciła się ludwińska placówka, kosztował blisko 14 tysięcy złotych. Do tego pozyskano także dwa aparaty RR do pomiaru ciśnienia tętniczego, dwa termometry elektroniczne oraz jeszcze kilka innych urządzeń. Część sprzętu została przekazana pod koniec ubiegłego roku, reszta na początku stycznia. – Ale to nie cała ofiarowana pomoc, bo z innego projektu nasz ośrodek zdrowia otrzymał również aparat KTG służący kobietom ciężarnym – wyjaśnia wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros. – Mam nadzieję, że w istotny sposób podniesie to standard przychodni, a tym samym jakość oferowanych usług. Jako lokalny samorząd staramy się wpłynąć na poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców, zachęcić ich do regularnych badań i jednocześnie ułatwić dostęp do specjalistycznej opieki. Dzięki temu można będzie uniknąć stania w kolejkach, problemów komunikacyjnych, zaoszczędzając trochę czasu i… zdrowia – dodaje.
Realizowany projekt nosi nazwę „Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”. Jest prowadzony wspólnie z miejskim szpitalem w Łucku, miastem Uściług, powiatem łęczyńskim, gminą Ludwin i szpitalem w Łęcznej. Jego wartość wynosi ponad 1,3 mln euro. Ma służyć poprawie zdrowia mieszkańców z terenów przygranicznych oraz regionów przyległych. Ale też wpłynąć na integrację lokalnych społeczności po obydwu stronach granicy. – Korzyści są wymierne i już odczuwalne. Przecież aparatu KTG w ogóle wcześniej nie było w przychodni. Chciałbym, żeby wszyscy byli zadowoleni: pacjenci, lekarze i pielęgniarki – podkreśla wójt Chabros. – Nowy sprzęt medyczny poprawi diagnostykę i profilaktykę. Sprawi również, że w przyszłości, gdy system zostanie już w pełni skomputeryzowany, przy pomocy Internetu będzie można przesyłać wyniki badań między różnymi zakładami lekarskimi. Co z kolei znacznie przyspieszy przekazywanie informacji i ułatwi leczenie chorych – podkreślają pracownicy ludwińskiego ośrodka.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!