Gmina Ludwin wystąpiła w rolach głównych
4 września 2015

W ostatnią niedzielę sierpnia w Kijanach odbyły się dożynki powiatowe. Ich gospodarzem była gmina Spiczyn. W tradycyjnym Święcie Plonów, obchodzonym każdego roku, z pięknej strony zaprezentowała się gmina Ludwin, zdobywając kilka nagród i jak zawsze przyjmując wielu gości na swoim barwnym oraz roześmianym stoisku.

– Dożynki obchodzono w Polsce już w XVI w., z czasem otrzymały tradycyjną oprawę mszą świętą, korowodem dożynkowym, wieńcami, dzieleniem się chlebem, stając się świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa i tradycji narodowej, podkreśleniem takich wartości jak: przywiązanie do ziemi, szacunek dla przyrody, zmagań z siłami natury, ale także wolą kultywowania zwyczajów ojców i dziadów. Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowy zwyczaj pielęgnowany jest również w powiecie łęczyńskim – powiedział w swoim przemówieniu starosta Roman Cholewa, cytowany przez portal powiatleczynski.pl. Tym razem również nie mogło zabraknąć korowodu, składającego się z gminnych delegacji, pocztów sztandarowych, orkiestr i wielu gości. Gminę Ludwin prowadzili wójt Andrzej Chabros, przewodniczący rady Wojciech Szymański i sekretarz Szymon Czech.
– W tym trudnym roku, w tak wymagającym czasie panującej wokół suszy, składam hołd rolnikom, wykonującym ciężką i niestety często niedocenianą pracę – mówi Andrzej Chabros. – Pogoda jest nieprzewidywalna i nikt na ziemi nie ma nią wpływu. Dlatego jeszcze bardziej należy podziwiać trud naszych rolników, ich nieustępliwy i zawzięty charakter, dzięki któremu potrafią walczyć z różnymi przeciwnościami. Potrafiących wykonywać wymagający i ciężki zawód, może nawet najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy spośród wszystkich. Dziękuję Wam również, że pomimo wielu problemów, trosk i zmartwień, potrafiliście znaleźć trochę wolnego czasu, aby godnie reprezentować naszą gminę w dożynkach powiatowych. Widać jak bardzo szanujecie swoje dziedzictwo narodowe, swoje tradycje i swoje korzenie. Jak bardzo dbacie o swoją ojczyznę – Polskę oraz małą ojczyznę – gminę Ludwin. Niech chleba wypiekanego z tegorocznych zbiorów wystarczy dla wszystkich – życzył wójt.
Już przy ustawianiu korowodu opinie były jednoznaczne, w tym roku wygra wieniec z gminy Ludwin. Późniejszy konkurs tylko to potwierdził. Do udziału zgłoszono 24 prace. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny – kształt płaskiego wieńca, korony wykonanej na szkielecie pałąkowym, stożkowej kopy oraz wieniec współczesny – wykorzystanie w budowie wieńca oryginalnych, nowatorskich konstrukcji, jako formy uwzględniającej ich współczesny charakter. I w tej drugiej konkurencji najlepszy okazał się wieniec wykonany przez sołectwo Dratów-Kolonia! W sumie w obu kategoriach gmina Ludwin wystawiła trzy propozycje.
Świetnie naszym reprezentantom poszło również w konkursie kulinarnym, do którego zgłoszono 19 potraw. W kategorii inne produkty regionalne (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane) pierwsze miejsce zajął „zawijas z pieca” przygotowany przez Jana Bagnosza z Dratowa!
Ale na tym nie koniec, bo pięknie było także w wyborach miss dożynek powiatu łęczyńskiego. Koronę najpiękniejszej otrzymała Emilia Bochińska z Kijan, ale I wicemiss dożynek została Magda Palmi z Ludwina, a II wicemiss Anna Michalska, tak samo mieszkanka Ludwina. Anię uznano również miss Internetu.

Fot. M. Zakostowicz

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!