Gminy czekają na unijne pieniądze
28 października 2013

Musimy podjąć męskie decyzje, w jakich obszarach koncentrować pieniądze. A przede wszystkim mam świadomość tego, że dużą ilość projektów należy realizować wspólnie, przez samorządy gminne oraz powiatowe. I takie projekty już się nawet pojawiły – podkreślał w Ludwinie marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, podczas konsultacji społecznych Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Lubelszczyzna może liczyć na około 8 miliardów złotych.

Do Ludwina przyjechali przedstawiciele dwóch powiatów – łęczyńskiego i lubartowskiego. Spotkanie w szczególności zostało skierowane do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych. Urząd Marszałkowski zorganizuje łącznie dziesięć konsultacji. Na ich miejsca wybrano także: Urzędów, Głusk, Nielisz, Łaszczów, Żyrzyn, Biłgoraj, Rudą Hutę, Borki i Milanów.
„Na spotkaniach omówiony zostanie Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Zaprezentowane zostaną szczegóły dotyczące procesu programowania nowej perspektywy Unii Europejskiej oraz zmian w stosunku do obecnego okresu unijnej pomocy w zakresie zasad finansowania, które będą obowiązywać państwa członkowskie w kolejnych siedmiu latach. Konsultacje to także okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat planów samorządu województwa dotyczących sposobu wdrażania programu oraz propozycji założeń na temat realizacji projektów. Wszystkie uwagi, zgłoszone w trakcie konsultacji zostaną szczegółowo przeanalizowane. Jeśli okażą się zasadne, zostaną wzięte pod uwagę w dalszych pracach nad kształtem ostatecznej wersji projektu RPO 2014-2020” – informuje strona internetowa portalu RPO.
Na co tym rozdaniu wydane zostaną unijne dotacje? – Potrzeby, w stosunku do środków, którym będziemy dysponowali, są o wiele większe. Dlatego musimy dobrze zastanowić się na co je przeznaczyć, aby osiągnąć spodziewane efekty. Musimy ustalić priorytety, jak i na co pozyskiwać pieniądze. Przypomnę, że wciąż mamy długą listę rezerwową bardzo dobrych projektów – wyjaśniał marszałek – Dlatego teraz jeździmy po całym województwie i spotykamy się z ludźmi, którzy po 1 stycznia 2014 roku będą te środku wykorzystywać. Te pieniądze nie są dla mnie, czy urzędników z urzędu marszałkowskiego, tylko dla samorządów i przedsiębiorstw, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych – dodał Krzysztof Hetman.
W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2014 zrealizowano około dwóch tysięcy inwestycji, pomiędzy beneficjentów podzielono 5 miliardów złotych. Teraz też obszarów jest wiele, na które zostaną poświęcone fundusze Unii Europejskiej, w tym biogospodarka, energia przyjazna środowisku, badania i innowacje, efektywność energetyczna, rewitalizacja, podnoszenie konkurencyjność przedsiębiorstw, dziedzictwo kulturowe i tradycja.
– My będziemy chcieli pozyskać środki na budowę kanalizacji – przyznaje wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros. – Jesteśmy gminą turystyczna, przyjazną dla środowiska i w tym kierunku cały czas będziemy zmierzali. Naszym celem będzie również energia odnawialna. Chcemy te założenia wprowadzić w życie i dzięki temu na nasz teren ściągnąć jeszcze więcej turystów, którzy zostawią u nas swoje pieniądze – stwierdził.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!