Jak przetrwać upały
Jak przetrwać upał?
Co to jest upał?
• Upał to temperatura powyżej 30°C.
• Najcieplej jest między 15:00 a 18:00.
• Najmocniejsze słońce jest między 12:00 a 13:00.
Dlaczego upał jest niebezpieczny?
• Organizm traci dużo wody (odwodnienie).
• Ciało się przegrzewa.
• Może wywołać udar cieplny lub słoneczny.
Objawy udaru:
• zmęczenie,
• silny ból głowy,
• zawroty głowy,
• nudności,
• gorączka,
• szum w uszach,
• drgawki,
• bardzo wysoka temperatura ciała,
• szybki oddech i bicie serca.
Inne skutki upału:
• senność,
• nerwowość,
• trudności z koncentracją,
• mniejsza wydajność pracy.
Kto jest najbardziej narażony?
• osoby starsze,
• dzieci,
• zwierzęta – one też mogą się przegrzać.
Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem na stronie RCB








