Kolejna odsłona kampanii ,,Kieruj się rozsądkiem” – bezpieczeństwo pieszych
2 lipca 2014

Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W trakcie „zderzenia” z pojazdem nie chroni go nic. Kierowcę chroni karoseria, może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa. Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o ostrożność i korzystanie z dróg zgodnie z przepisami.

Ponad 30 % wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi uczestnicy ruchu drogowego, czyli osoby które nie są osłonięte karoserią samochód, niemogące liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa. W pierwszych trzech kwartałach roku 2013 odnotowano 6042 wypadków z udziałem osób pieszych, w których zginęło 676 osób, co stanowi spadek o 851 osób (12,3%) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Policjanci apelują do pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego o korzystanie z bardzo ważnego elementu ubioru, jakim są kamizelki odblaskowe. Pamiętajmy, że w czasie ograniczonej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach wówczas kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Dlatego też doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności jest posiadanie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą uratować nam życie. Bezpieczeństwo pieszych jest w dużej mierze uzależnione od tego czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami.
Przypominamy, że od września następują zmiany w Ustawie Prawo o ruchu drogowym: „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązywać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. Obecnie obowiązek ten mieli dzieci do 15 roku życia.
Kilka rad, o których pieszy powinien pamiętać:
– Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię – czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo.
– Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!
– Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody,
– Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych,
– Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby,
– Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie „mu to pasuje”,
– Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!