Łęczyński Klaster Energii
8 czerwca 2022

7 czerwca Zakończył się Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie.

Tego dnia został podpisany list intencyjny na rzecz utworzenia Łęczyńskiego Klastra Energii, którego uczestnikami zostały gminy: Ludwin, Cyców, Milejów, Puchaczów, Miasto Łęczna, Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Politechnika Lubelska, Łęczyńska Energetyka oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. Naszą gminę podczas Kongresu reprezentował wójt Andrzej Chabros  i to on złożył podpis na liście intencyjnym.

Rolą klastrów energii jest rozwój energetyki rozporoszonej i dostarczanie tej energii społeczności. Mówimy o tym, że Bogdanka będzie produkować energię na potrzeby własne i na potrzeby innych odbiorców w okolicy naszej firmy. Klaster umożliwia współdziałanie między podmiotami, które będą funkcjonować w ramach tego Klastra. To jest dobry początek do tego żeby rozwijać tę współpracę w innych obszarach, a w szczególności w obszarach związanych z biznesem i nauką, tu w przypadku Politechniki Lubelskiej i Bogdanki, na pewno w najbliższych latach będzie ona rozwijana. – powiedział Artur Wasil

Ideą klastra jest rozwój energetyki rozproszonej, służącej poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając uzyskanie efektywności ekonomicznej w sposób przyjazny dla środowiska przy optymalnych warunkach organizacyjnych, prawnych i finansowych.

Główne cele :

– wspieranie lokalnego rozwoju i przedsiębiorstw cechujących się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia ich śladu węglowego;

– stwarzanie warunków do rozwoju energetyki odnawialnej;

– efektywne wykorzystywanie lokalnych zasobów energetycznych służących produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii;

– wspieranie lokalnych przedsiębiorców w realizacji działań związanych z inwestycjami w obszarze OZE.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!