Nowa strażnica w Rogóźnie
14 października 2015

To pierwszy taki przypadek i ewenement na skalę województwa lubelskiego, a może nawet całej Polski, aby ksiądz proboszcz został prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej – powiedział prezes zarządu OW ZOSP RP Marian Starownik, podczas uroczystości otwarcia nowej strażnicy. A tak właśnie jest w Rogóźnie, gdzie jednocześnie parafianami i strażakami „dowodzi” ks. Waldemar Taracha.

Nowa jednostka, ósma w gminie Ludwin, została utworzona 6 stycznia 2015 tego roku. Zaczynała od podstaw. Ale od samego początku nikt nie próżnował, dlatego już tej jesieni, obok kościoła i plebani została wymurowana strażnica, której inne oddziały mogą teraz tylko pozazdrościć. Oficjalne otwarcie i poświęcenie obiektu nastąpiło 11 października. W wyjątkowym momencie dla Rogóźna, bo również w tym dniu wizytację kanoniczną przeprowadził ks. arcybiskup Stanisław Budzik. Wśród zaproszonych gości byli m.in. lubelski komendant wojewódzki PSP gen. nadbryg. Tadeusz Milewski, komendant powiatowy PSP w Łęcznej bryg. Dariusz Lis, dyrektor zarządu wykonawczego OW ZOSP RP Tadeusz Szyszko, wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros, kapelan wojewódzki mł. bryg. ks. Mirosław Ładniak, a także wspomniany na wstępie prezes zarządu OW ZOSP RP Marian Starownik.
Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył metropolita lubelski. Następnie strażacy, mieszkańcy i goście przemaszerowali na plac przed remizą OSP, gdzie odbył się apel, złożenie meldunku oraz przegląd pododdziałów. Potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie strażnicy przez księdza arcybiskupa i oficjalne przekazanie budynku do użytku. – Obiekt w Rogóźnie wyposażony jest w dwa boksy garażowe, w tym jeden na duży samochód gaśniczy – mówi komendant gminny ZOSP RP Jarosław Janek. – Wewnątrz znajduje się zaplecze magazynowe, sanitarne i techniczne. W garażu umieszczony został punkt czerpania wody, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mrozów panujących na dworze. Kompleks uzupełnia plac manewrowy i parking. Na razie jednostka nie posiada jeszcze samochodu, ale wszystko jest na dobrej drodze, aby w niedługim czasie, dzięki staraniom prezesa ks. Waldemara Tarachy przyjechał z Niemiec. Mam nadzieję, że powoli jednostkę uda się doposażyć w specjalistyczny sprzęt. Będzie miał kto z niego korzystać, bo w Rogóźnie jest aż 38 strażaków – najwięcej w całej gminie, z czego duża część już przeszkolona – dodał.
– Nowa jednostka będzie pomagała i dbała o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców, ale również osób wypoczywających na terenie naszej gminy – podkreśla wójt Andrzej Chabros. – Dysponowanie takim obiektem było marzeniem wielu osób, a najbardziej miejscowych strażaków, niosącym pomoc, poświęcającym się i chroniącym innych, zawsze obecnych tam, gdzie są potrzebni. Dziękuję wszystkim, a w szczególności ks. Waldemarowi Tarasze, którzy mieli swój udział w utworzeniu OSP w Rogóźnie i w wybudowaniu pięknej strażnicy. Chciałbym, aby ten obiekt był miejscem spotkań przy różnych okazjach i świętach, był centrum, w którym chętnie razem będziecie spędzali swój czas, by służył Wam i następnym pokoleniom – życzył wójt.

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się w zakładce „galeria”.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!