Obóz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Rogóźna
31 lipca 2019

Wakacje! A razem z nimi nowe przygody, znajomości, podróże, obozy, doświadczenia! Tegoroczny obóz naszych młodych adeptów pożarnictwa czyli Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Rogóźna, miał miejsce w dniach 7 – 17 lipca br. w ośrodku  wypoczynkowym w Janowie Lubelskim. Pobyt  obfitował w  szereg atrakcji sportowo – rekreacyjnych, ciekawe wyjazdy rowerowe wraz ze zwiedzaniem różnych inspirujących miejsc. Było też wiele zabaw integracyjnych oraz mnóstwo relaksu, nie zapominając oczywiście o ćwiczeniach rzemiosła strażackiego. Przedsięwzięcie to mogło dojść do skutku dzięki dotacji MSWiA, wsparciu Kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz Gminy Ludwin. Głównym organizatorem szkolenia i wypoczynku była Ochotnicza Straż Pożarna w Rogóźnie. Funkcję kierownika obozu pełnił ks. Waldemar Taracha, który był wspierany przez grono wychowawców. Organizatorzy wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 17 lat zaproponowali im atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu: w gronie swoich rówieśników oraz w formie aktywnej i twórczej. W trakcie trwania obozu uczestnicy uczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu potrzebuje określonej pomocy. Praktycznym sprawdzianem tych umiejętności były dyżury prowadzone na terenie obozu w wyznaczonym czasie (w sumie 24 h na dobę) przez wyłonione wcześniej grupy dyżurujące oraz alarmy wzywające do różnego rodzaju wypadków np. ugaszenie płonącego domku na terenie obozu, udzielenie pomocy poszkodowanemu podczas jazdy rowerem, odnalezienie staruszki zagubionej podczas zbierania jagód……  . W wyniku tych działań dzieci i młodzież w sposób praktyczny opanowały szereg ważnych umiejętności jak: skuteczne wzywanie pomocy, odpowiednie zachowanie się jako świadek wypadku, w tym udzielanie pomocy poszkodowanym. Członkowie naszej drużyny wiedzą, że mając do czynienia z ofiarami wypadku najpierw należy sprawdzić czy osoba uczestnicząca w wypadku jest przytomna, wiedzą też, kiedy wykonać RKO, kiedy zastosować pozycję boczną u poszkodowanego, jakie służby powiadomić w razie różnego rodzaju zdarzeń. Zwrócono też uwagę na tak istotne tematy jak szkodliwość wszelkiego rodzaju używek takich jak papierosy, alkohol czy dopalacze oraz na potrzebę i znaczenie odpowiedniej komunikacji słownej pomiędzy młodzieżą i osobami dorosłymi oraz samych młodych ludzi między sobą.  Młodzież bardzo aktywnie spędzała czas na  ćwiczeniach prowadzonych na torze do strażackich ćwiczeń bojowych oraz sztafecie, ucząc się w ten sposób pracy w zespole i odpowiedzialności za siebie nawzajem i za wykonane zadanie. Wsród prowadzonych zajęć znalazły  się również gry i zabawy zorganizowane przez instruktorów z ośrodka nie związane z tematyką OSP, ale równie atrakcyjne w tym: bitwy paintballowe, zabawa w parku linowym, żyroskop, zajęcia z garncarstwa, zawody  sprawnościowe, „ścieżka strachu” czy – jedna z największych atrakcji obozu – offroad czy „spacerek po błotku”. Uczestnicy  mieli okazję przekonać się, że istnieją inne możliwości spędzania wolnego czasu, nie tylko przed komputerem, telewizorem czy z komórką w ręku. W czasie gier sportowych, zabaw integracyjnych, dyskotek młodzi ludzie mieli możliwość wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń, zainteresowań i po prostu okazję do zaprzyjaźnienia się. Nauczyli  się  właściwych zachowań, szacunku do siebie nawzajem mimo różnic w poglądach, ale też  wdrożyli się w dbanie o porządek we wspólnym pokoju, nauczyli się szacunku dla czasu przeznaczonego na odpoczynek czy wrażliwości na potrzeby innych. Mamy nadzieję, że uczestnicy obozu mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz miło spędzili czas i nie zniechęciło ich to do dalszej współpracy i zabawy, a nawiązane w tym czasie przyjaźnie okażą się szere i trwałe. Do następnych wakacji!

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!