Pączuszek mniam, mniam
12 lutego 2013

Ryba wędzona w wykonaniu Czesława Durysa, chleb żytni wypieczony w GS Ludwin oraz nalewka dereniowa z porzeczką dzieła Ryszarda Białka okazały się najlepszymi produktami w konkursie kulinarnym podczas „Spotkania z kulturą i tradycją w Ludwinie”. To była już dwunasta edycja imprezy „Tłusty Czwartek” w naszej gminie.

To święto wpisało się już w naszą tradycję – otworzył spotkanie wójt Andrzej Chabros. – Dziękuję przybyłym gościom i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania potraw, nalewek i całej uroczystości. Po suto zastawionym stole widać, że potrafimy nieźle radzić sobie z kryzysem.
Wśród przybyłych do Ludwina gości nie zabrakło wicewojewody lubelskiego Mariana Starownika, starosty łęczyńskiego Adama Niwińskiego, władz sąsiednich gmin, urzędów i instytucji. List gratulacyjny przesłał również marszałek Krzysztof Hetman. Bo nasz „Tłusty Czwartek” jest spotkaniem z tradycją, kulturą, ludowymi obyczajami i ma już swoją utrwaloną rangę. Jest ucztą dla prawdziwych smakoszy i wielbicieli regionalnej kuchni. – Nie samą pracą żyje człowiek – podkreślił Marian Starownik. – Dzięki „Tłustemu Czwartkowi” gospodarze i gospodynie mogą zaprezentować swoje nieprzeciętne umiejętności. Wasza impreza już na trwałe wpisała się do kalendarza. Podobnie jak wyroby z gminy Ludwin trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. To zasługuje na duże słowa uznania. Cały czas następuje postęp innowacyjny, ale pewne rzeczy są nieprzemijające, to pieśni, tańce, stroje ludowe i rownież potrawy. Tradycja jest dla was wyzwaniem, ale także doskonałą promocją gminy.
Po części oficjalnej przyszła pora na stronę artystyczną. Mówiąc zupełnie obiektywnie – fantastyczną! Występy rozpoczął miejscowy Klub Seniora, działający w Ludwinie od 5 lat. Za dowcipny i melodyjny występ „seniorzy” zebrali zasłużone brawa. A piosenkę: „pączuszek mniam, mniam, rumiany mniam, mniam, nadziany mniam, mniam, dziś musi być” śpiewała niemal cała sala.
Jednak to była dopiero przygrywka, przed koncertem „Rokiczanki”.
„W moim ogródecku rośnie rózycka
Napój mi Maniusiu mego kunicka
Nie chcę, nie napoję, bo się kunia boję
Bo się kunia boję, bom jesce młoda
Nie chce nie napoi, bo się kunia boi
Bo się kunia boi, bo jesce młoda (x2)”.
Występ kapeli ludowej z Rokitna porwał widownię, owacjom nie było końca. – Zagraliśmy przed świetną publicznością, stworzyliście niesamowitą atmosferę. Czuliśmy się w Ludwinie jak u siebie w domu i mam nadzieję, że jeszcze tutaj wrócimy – dziękował lider zespołu Ireneusz Bachonko.
A na zakończenie wieczoru zatańczył zespół „Jawor”. Artyści z Uniwersytetu Przyrodniczego w pięknym stylu zaprezentowali pieśni i tańce regionalne oraz narodowe. A już prawdziwą furorę zrobił mazur z okresu Księstwa Warszawskiego.
Gdy publiczność zachwycała się wykonawcami w pocie czoła pracowała komisja konkursowa pod przewodnictwem Katarzyny Hałas. Zadanie miała bardzo trudne, bo stoły zastawione zostały obficie przepysznymi frykasami. O czym zresztą wszyscy mogli przekonać swoje podniebienia podczas poczęstunku, tuż po wręczeniu nagród. Niestety ilość miejsc na podium była ograniczona, jednak każdy, kto przygotował coś na konkurs, okazał się prawdziwym jego zwycięzcą.
Jak co roku impreza zrobiła ogromne wrażenie i odbiła się szerokim echem. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Niektórzy już nie mogą doczekać się kolejnej edycji. – Do zobaczenia za rok, podczas trzynastego „Tłustego Czwartku” – zakończył imprezę Andrzej Foltyn, w sposób brawurowy prowadzący konferansjerkę.

Lista osób nagrodzonych w konkursie kulinarnym podczas „Spotkania z kulturą i tradycją w Ludwinie” dnia 7 lutego 2013 roku:
Kategoria – Potrawy regionalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane:
1. Ryba wędzona – Czesław Durys,
2. Roladki z serem – Monika Tyburek,
3. Schab w beszamelu – Halina Kurlak,
Kategoria – Pierogi, ciasta, chleby i inne wypieki:
1. Chleb żytni – GS Ludwin,
2. Chleb swojski – Lidia Bodzak,
3. Ciasto z galaretką – Iwona Siedlecka,
Kategoria – Napoje, nalewki i przetwory:
1. Dereń z porzeczką – Ryszard Białek,
2. Porzeczkówka – Halina Drabik,
3. Nalewka apteczna – Anna Lipska.

Więcej zdjęć znajduje się w katalogu galeria.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!