„Para – buch! Książka w ruch!” – spotkanie z leśniczym
31 października 2019

29 października 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyło się spotkanie z leśniczym Panem Marcinem Czają z Nadleśnictwa Parczew – Leśnictwa Brzeziczno. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu „Para – buch! Książka w ruch!”, który realizowany jest przez bibliotekę w Ludwinie. Pan Marcin powitał wszystkich tradycyjnym „Darz Bór”, którym witają się, żegnają  lub życzą sobie powodzenia leśnicy i myśliwi. Miłą niespodzianką okazał się róg myśliwski, którego brzmienia dzieci miały okazję posłuchać. Każdy mógł spróbować  zagrać na rogu, co okazało się niełatwym zadaniem. Pan Leśniczy przybliżył dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie  i bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie.  Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci najmłodszych. Spotkanie  było doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody. Opowieści leśnika przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Wszyscy chętnie oglądali także przywiezione przez leśniczego eksponaty  – m.in. poroże łosia, jelenia i sarny. Poznaliśmy też narzędzia, które leśniczy wykorzystuje w swojej pracy m.in. klupę do mierzenia obwodu drzewa, młotek do cechowania drewna oraz rejestrator leśniczego.  Dzieci miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym.  Na spotkaniu prezentowana była także pięknie ilustrowana książka „Drzewa” autorstwa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Poznaliśmy także inną ciekawą publikację  „Rok w lesie” którą przywiózł ze sobą Pan Marcin. Kolejne spotkanie w ramach projektu „Para – buch! Książka w ruch!” odbędzie się w grudniu, a jego tematem będzie życie pszczół.

 

 

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!