Przysmaki ludwińskiej kuchni
10 lutego 2016

Karczek pieczony w śliwce, pierogi z kaszy gryczanej i mięsa, pasztet pieczarkowy, jarzębinka czy tradycyjny pączek – te i wiele innych rarytasów czekało na uczestników XV Ludwińskiego Święta Smaków „Tłusty Czwartek” obchodzone 4 lutego. Kto nie przyszedł, ma czego żałować.

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Według jednego z przesądów, kto w tym dniu nie zje ani jednego pączka, później nie będzie mu się wiodło. Jednak w naszej gminie nikomu to nie powinno grozić.
Tradycja organizowania tego święta w Ludwinie narodziła się przed piętnastoma laty. – Pierwszy Tłusty Czwartek odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie, było to małe wydarzenie kulinarne, które na przestrzeni lat rozrosło się do formy wydarzenia ponadgminnego. Przyjeżdżają do nas goście z sąsiednich miejscowości, aby zobaczyć konkurs potraw kulinarnych, w którym udział biorą mieszkańcy gminy Ludwin. Obecnie Tłusty Czwartek dzieje się już w hali widowiskowo-sportowej. Ze względu na to, że wydarzenie rozrosło się do tak dużej rangi, nie jesteśmy w stanie pomieścić uczestników w Centrum Spotkań Kulturalnych Mieszkańców, w którym odbywały się poprzednie edycje – podkreślił wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros
Z roku na rok jakość, ilość i rozmaitość serwowanych potraw rośnie. Zawsze jest coś dla ciała, ale również i dla ducha. Bo konkursowi kulinarnemu oraz degustacji towarzyszą część kulturalna i artystyczna. Dlatego dziś to jedno z najważniejszych wydarzeń w powiecie łęczyńskim, przyciągające wielu biesiadników, nawet z zagranicy. Marka Ludwińskiego Święta Smaków została mocno ugruntowana. – W naszej gminie staramy się kultywować tradycje – mówi dyrektor GCKiS Anna Czarnecka. – W tej edycji do konkursu zgłoszono blisko sto potraw, co roku ta liczba rośnie. Nasza uroczystość przeznaczona jest dla każdego, dla ludzi starszych i młodszych. I to widać, bo wcześniej z potrawami przychodziła matka, a teraz robi to jej córka. Jesteśmy otwarci na dawne przepisy, ale też te bardziej. Chcemy podtrzymywać stare receptury i jednocześnie tworzyć oraz wprowadzać nowe. Pomysł sprzed piętnastu lat okazał się strzałem w dziesiątkę. Nasz „Tłusty Czwartek” jest szansą do spotkań, rozmów, degustacji i dobrej zabawy. Warto robić tę imprezę, satysfakcja jest ogromna – dodaje.
W tym roku komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie w poszczególnych kategoriach najwyżej ocenione zostały: kurczak z papryką – Anny Drabik, jeż – Małgorzaty Ładowskiej, rolada marchewkowa z nadzieniem twarożkowym – Justyny Nikiszyn, jarzębinka – Wiesława Drabika. – W jednej kategorii mógł wygrać tylko jeden produkt. Mimo to każdy, kto przyniósł swoją potrawę, ciasto czy nalewkę jest prawdziwym zwycięzcą – stwierdził wójt.
Część artystyczna, podobnie jak kulinarna, również była „pyszna”. Na scenie można było podziwiać występy artystyczne młodzieży i mieszkańców gminy Ludwin, pokazy tańców towarzyskich i sportowych, pokaz wyginania ciała czy popis śpiewaczki z Ukrainy. Główną gwiazdą wieczoru była grupa Solaris, a biesiadę zakończyła zabawa z zespołem Lolek Orkiestra. Pod adresem naszej gminy i imprezy
można było usłyszeć dużo przyjemnych komentarzy.
– Wiele domów kryje swoje tajemnice kulinarne, wyjątkowe przepisy oparte na starych recepturach, które nie każdy chce zdradzać. Ale o ogromnych możliwościach ludwińskich kucharzy można się przekonać – podczas Tłustego Czwartku. To piękne święto jest świadectwem umiejętności, pomysłowości, gospodarności, a przede wszystkim gościnności naszych mieszkańców, przed którymi chylę czoła i którym za to dziękuję – powiedział Andrzej Chabros. I za wieloletnie zaangażowanie w organizację „Tłustego Czwartku” wręczył kilkadziesiąt pamiątkowych pater.

XV Ludwińskie Święto Smaków „Tłusty Czwartek”
Kategoria – potrawy regionalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane
1. Kurczak z papryką – Anna Drabik
2. Ser podpuszczkowy z czernuszką – Zofia Gołębiowska
3. Koryto Dratowskie – Jan Bagnosz
Kategoria – pierogi, ciasta, chleby i inne wypieki
1. Jeż – Małgorzata Ładowska
2. Kapuśniaczki ze szpinakiem – Agnieszka Grabowska
3. Ciasto z Białorusi
Kategoria – potrawy dietetyczne
1. Rolada marchewkowa z nadzieniem twarożkowym – Justyna Nikiszyn
2. Ciastka owsiane – Alicja Ruszkiewicz-Sendłak
3. Pasztet z bobu – Elżbieta Białota
Kategoria – Napoje, nalewki i przetwory
1. Jarzębinka – Wiesław Drabik
2. Wino z winogron – Dariusz Gajos
3. Gruszki marynowane – Joanna Jaszcz
Wyróżnienia:
Nalewka poziomkowa – Danuta Smolarz, Pączki z makiem – Marzena Nikiszyn, Marchewki Królowej Bony – Ewa Wojtasiewicz, Chrust tradycyjny – Agnieszka Grabowska

Fot. Mariusz Zakostowicz
Więcej zdjęć znajduje się w zakładce „galeria”

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!