Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów prawa. Bardzo ważne dla rolników !!!
8 marca 2012

K O M U N I K A T
Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie informuje, że rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, które są szczególnie podatne na porażenie przez organizmy kwarantannowe [zgodnie z Załącznikiem Nr 6 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 roku w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. z 2008 Nr 46, poz. 272 z późn. zm.)], mogą być wprowadzane lub przemieszczane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty prowadzące ich uprawę, wytwarzanie, magazynowanie, pakowanie, sortowanie lub dokonujące ich wprowadzania lub przemieszczania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora.
Do roślin tych należą m.in.:
 Ziemniaki (konsumpcyjne, sadzeniaki, przemysłowe),
 Rośliny przeznaczone do sadzenia (drzewka, krzewy) takie jak: jabłoń, grusza, śliwa, morela, brzoskwinia, pigwowiec, głóg, ognik, jarząb,
 Owoce rodzajów Citrus (m.in.: mandarynka, pomarańcza, grapefruit, cytryna), Fortunella, Poncirus oraz owoce mieszańców tych rodzajów z liśćmi lub szypułkami,
 Rośliny przeznaczone do sadzenia dla odbiorców zakładających plantacje towarowe: truskawka, złocień, goździk, gerbera, malina, jeżyna, kapusta, brokuł, kalafior, seler, sałata,
 Nasiona i cebule przeznaczone do siewu lub sadzenia dla odbiorców zakładających plantacje towarowe: szczypiorek, cebula jadalna (w tym dymka), cebula siedmiolatka,
 Nasiona przeznaczone dla odbiorców zakładających plantacje towarowe: lucerna siewna, pomidor, fasola, słonecznik,
 Cebule oraz bulwy jednoroczne przeznaczone do sadzenia dla odbiorców zakładających plantacje towarowe: hiacynt, irys, ismena, szafirek, narcyz, cebulica, tygrysówka, tulipan, niektóre gatunki rodzaju mieczyk i krokus.

Kto wprowadza lub przemieszcza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rośliny, produkty roślinne lub przedmioty szczególnie podatne na porażenie przez organizmy kwarantannowe (wymienione w Załączniku Nr 6 do w/w rozporządzenia) bez wpisu do rejestru przedsiębiorców podlega opłacie sankcyjnej w wysokości 2270 zł [art. 108 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849 z późn. zm.)]

Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w siedzibach komórek organizacyjnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa na terenie województwa – adresy i numery telefonów dostępne na stronie internetowej www.piorin.gov.pl/lublin oraz pod numerem telefonu 81 744 73 64.

Lublin, styczeń 2012 r.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!