Sprostowanie – w związku z nieprawdziwymi informacjami, dotyczącymi propozycji budowy Zakładu Obróbki Termicznej i Utylizacji Odpadów Medycznych
4 maja 2021

Sprostowanie
W związku z nieprawdziwymi informacjami, dotyczącymi propozycji budowy Zakładu Obróbki Termicznej i Utylizacji Odpadów Medycznych oraz idącym za tym niepokojem mieszkańców, Wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros wyjaśnia, co następuje:
Nieprawdą jest jakoby zostały podjęte, jakiekolwiek, wiążące kroki w temacie realizacji inwestycji.
Z pełną stanowczością dementuję informację o zakupie gruntów i podjęciu decyzji o budowie, bez zgody mieszkańców.
Przekłamaniem pozostaje również informacja, o rzekomej budowie dużego Zakładu Spalarni Odpadów.
Propozycja złożona przez Dyrektora Szpitala powiatowego w Łęcznej dr. Krzysztofa Bojarskiego dotyczy budowy Zakładu Obróbki Termicznej i Utylizacji Odpadów Medycznych sfinansowanego w całości ze środków Krajowego Programu Odbudowy i Budżetu Szpitala w Łęcznej.
W dniach 16 i 21.04.2021 odbyły się pierwsze spotkanie komisji stałych Rady Gminy, na których to radnym została przedstawiona propozycja.
Radni przyjmując do wiadomości informację o możliwości inwestycji, przychylili się do propozycji Dyrektora oraz Wójta w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami przylegających miejscowości w najszybszym możliwym terminie.
W związku z obecnym poluzowaniem obostrzeń reżimu sanitarnego, pierwsze terminy spotkań zostają ustalone na:
06.05 godz. 17.00 w miejscowości Dąbrowa w altanie wiejskiej.
07.05 godz. 17.30 w miejscowości Kolonia Dratów w świetlicy wiejskiej.
11.05 godz. 17.00 w miejscowości Zezulin Drugi w świetlicy wiejskiej.
O terminach kolejnych spotkań będziemy informować w miarę dalszych ustaleń z sołtysami.
Inwestorem przedsięwzięcia byłby Szpital Powiatowy w Łęcznej, zaś w ramach założonej spółki, operatorami poza szpitalem miałoby być Starostwo Powiatowe w Łęcznej i Gmina Ludwin, gwarantujące pełną kontrolę społeczną oraz transparentność procesu inwestycji i funkcjonowania.
Warunkiem przeprowadzenia inwestycji jest zgoda społeczna oraz założenie iż , wpływy z działalności spółki byłyby inwestowane w terenach lokalizacji przedsięwzięcia oraz braku uciążliwego dla mieszkańców wpływu inwestycji na środowisko.
Niezaprzeczalnym pozostaje również fakt iż taka inwestycja wpłynęłaby korzystnie na możliwość budowy linii gazociągu w miejscowościach Dratów, Dąbrowa i Dratów Kolonia, o którą staramy się od lat.
Po konsultacjach społecznych podczas których odpowiemy na wszystkie nasuwające się pytania bądź niejasności dotyczące budowy i funkcjonowania Zakładu Termicznej Obróbki i Utylizacji Odpadów Medycznych zostaną podjęte decyzje czy taka inwestycja może być zlokalizowana na terenie naszej gminy. Z przyjemnością zaproponujemy również osobom zainteresowanym wyjazd poznawczy do funkcjonujących już tego typu inwestycji na terenie kraju oraz wystąpimy w imieniu mieszkańców o opinie ekspertów dotyczące ewentualnego ryzyka wystąpienia zagrożeń.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!