Strażacy w akcji
16 listopada 2016

W ostatnią niedzielę, 13 listopada, tuż przed godz. 13 straż pożarna otrzymuje zgłoszenie, że w domku letniskowym w Rogóźnie wybucha pożar. Pali się jeden z budynków nad jeziorem Łukcze, w którym znajduje się ranny mężczyzna. Natychmiast zostaje wszczęty alarm. Na pomoc poszkodowanemu ruszają jednostki OSP z terenu gminy Ludwin. Zagrożenie jest ogromne, bo dodatkowo wieje wiatr i ogień szybko może się rozprzestrzenić po okolicznych działkach.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia. – Zorganizowaliśmy je pod kryptonimem „Łukcze 2016” – mówi Jarosław Janek, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. – Scenariusz i miejsce nie były przypadkowe. Na terenie gminy Ludwin znajduje się kilka tysięcy działek letniskowych. Każdego roku odnotowujemy do dziesięciu pożarów w domkach. Takie zdarzenia stanowią duży problem, ponieważ często mamy problem z dojazdem, a dodatkowo dochodzi kwestia zwartej zabudowy. Założeniem naszych manewrów było także przetestowanie sprzętu ratowniczego i gaśniczego oraz sprawdzenie punktów czerpania wody – dodał komendant.
Nasi ochotnicy dwa razy w roku w różnych warunkach sprawdzają swoje umiejętności. Wiosną symulowali akcję w terenie leśnym, teraz na obszarze letniskowym. W ćwiczeniach wzięło udział sześćdziesięciu strażaków, ze wszystkich „ludwińskich” jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. – Brałem udział w przećwiczeniu działań na wypadek tego rodzaju zagrożenia i po raz kolejny przekonałem się jak dużymi umiejętnościami dysponują nasi strażacy. Widać, że każde takie zajęcia przynoszą wymierne efekty – przyznaje wójt Andrzej Chabros. – Byłem pod wrażeniem mobilności i organizacji. I choć to było tylko pozorowane zdarzenie, każdy z uczestników potraktował je poważnie i z pełnym profesjonalizmem. Nasi strażacy szybko i sprawnie potrafią zażegnać każdemu niebezpieczeństwu, choć oczywiście najlepiej, aby w ogóle nie dochodziło do takich sytuacji. Jednak na wszelki wypadek nad naszymi mieszkańcami, letnikami i turystami czuwają odpowiedzialni i dobrze wyszkoleni ludzie – stwierdził wójt

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!