Święto Niepodległości przy pomniku Marszałka
10 listopada 2015

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

W tym roku przypada 97 rocznica odzyskania wolności przez Polskę, po 123 latach życia pod zaborami. W Ludwinie Święto Niepodległości obchodzone było w dniu 8 listopada. Z tej okazji dokonano również oficjalnego odsłonięcia i poświęcenia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W podniosłej uroczystości udział wzięło wielu mieszkańców gminy, a także zaproszeni gości – wśród nich byli m.in. poseł Artur Soboń i starosta łęczyński Roman Cholewa.
– Dzień 11 listopada 1918 roku to zwrot w historii naszego państwa, jedno z najistotniejszych wydarzeń na przestrzeni wszystkich wieków – podkreślał wójt Andrzej Chabros. – Po wielu latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Jednak nie dostaliśmy tego za darmo, tylko dzięki długiej i morderczej walce, uporowi, mądrości i niespotykanej odwadze. Trzeba pamiętać, że nikt tej wolności nam nie podarował. Wielu z naszych przodków musiało przypłacić to życiem i nie doczekało tej chwili. Dlatego naszym obowiązkiem jest złożyć im hołd, bo to dzięki nim możemy dziś żyć w bezpiecznym, spokojnym i dobrym kraju – dodał.
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie po raz drugi zorganizowało patriotyczną uroczystość. Podobnie jak w roku ubiegłym, ten dzień miał wyjątkowy charakter. W programie imprezy znalazła się poruszająca inscenizacja muzyczno-wokalna zaprezentowana przez uczniów szkół z terenu gminy. – Udział w takim święcie to dla dzieci i młodzieży namacalna lekcja historii i patriotyzmu, prawdziwego przeżycia, poczucia miłości do ojczyzny i trwałego zakorzenienia we wspólnocie. Młodzi ludzie spoglądając w przeszłość swoich przodków i swojego kraju budują własną przyszłość – zakcentowała dyrektor GCKiS Anna Czarnecka. Oprócz miejscowych wykonawców, na scenie zaprezentowali się również artyści lubelscy – Mariola Zagojska, Alesia Aleksandrowicz i Patrycjusz Sokołowski.
Jednym z głównych aktów tegorocznego Święta Niepodległości było uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Józefa Piłsudskiego oraz złożenie kwiatów przez delegacje. Przed dwunastoma miesiącami na rondzie w Ludwinie został wmurowany kamień węgielny, w punkcie, gdzie przed wojną stał już taki obelisk. Później pomnik został zniszczony, jednak teraz udało się go odbudować, w jeszcze okazalszej formie. Marszałek po wielu latach znowu trafił na swoje miejsce. – Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – powiedział na koniec uroczystości Andrzej Chabros, cytując słowa Józefa Piłsudskiego.

Więcej zdjęć z obchodów znajduje się w zakładce „Galeria”.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!