Szanty nad Piasecznem
28 sierpnia 2013

Nad jezioro Piaseczno bawili się miłośnicy żeglarskiego muzykowania. W minioną sobotę w Ośrodku Uniwersytetu Przyrodniczego odbył się „I Kameralny Festiwal Szantowy”.

Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht,
Gdzie ta koja wymarzona w snach,
Gdzie te wszystkie sznurki od tych szmat,
Gdzie ta brama na szeroki świat.
W całej Polsce organizowane są koncerty i festiwale szantowe, które cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, bo dobra muzyka, interesujące i pełne emocji opowieści oraz doborowe towarzystwo zawsze są w cenie. Od tego roku gmina Ludwina również na trwałe zaznaczyła swoje miejsce na muzycznej mapie Polski.
Inauguracyjną imprezę otworzyli sekretarz powiatu Kazimierz Radko i wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros. – Bardzo nam miło, że spotykamy się nad pięknym jeziorem Piaseczno. Mam nadzieję, że tak będzie już każdego lata. Dziękuję wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania tego festiwalu. Dziękuję również wszystkim przybyłym gościom i życzę dobrej zabawy – mówił na powitanie wójt.
A zabawa była rzeczywiście przednia, w pięknej scenerii brzozowego lasu, nad samym brzegiem jeziora. Dopisała też pogoda, bo słońce mocno przygrzewało. Wielbiciele kąpieli nie musieli wychodzić z wody, aby posłuchać żeglarskiej nuty.
Pierwszym punktem imprezy były regaty żeglarskie, które zorganizował AZS Antares, mający tutaj swoją przystań. Swoją rywalizację miały też dzieci, które nawet przez moment nie mogły narzekać na nudę. Dla najmłodszych zaplanowano zabawy i konkursy oraz przygotowano imponujący park dmuchańców. A wszystko to przy dźwiękach muzyki szantowej, śpiewie, tańcu i kufelku. Na scenie koncertował zespół z Lubartowa Syndrom Beczki oraz gwiazda festiwalu Ryczące Dwudziestki. Trudno było ustać w miejscu, nogi same rwały się do pląsów.
Wyjątkową atmosferę budował również Marek Szurawski. To „Polski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej” – można przeczytać o Szurawskim w wikipedii. Kogo zabrakło w ostatni weekend nad jeziorem, ma czego żałować.
Zima wasza, wiosna nasza, a lato nad Piasecznem – witał napis turystów przyjeżdżających na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. A zatem do zobaczenia za rok, na „II Kameralnym Festiwalu Szantowym”. Zapraszamy już teraz!

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!