Wakacyjny turnus obozu MDP z Rogóźna
28 lipca 2022

Kilka dni temu zakończyliśmy kolejny wakacyjny turnus obozu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Rogóźna. Tym razem odwiedziliśmy województwo świętokrzyskie, a dokładnie mieliśmy naszą „bazę” w Nowej Słupi w Willi Czarownica. Wszystkim polecamy to miejsce: wygodne pokoje z łazienkami, a co najważniejsze, dobre i urozmaicone jedzenie, którego nawet najbardziej wygłodniali obozowicze nie zdołali przejeść!

Obozowy czas wykorzystywaliśmy bardzo intensywnie, wypoczywając aktywnie, ale i nie zapominając o kształceniu i doskonaleniu swoich strażackich umiejętności. Mieliśmy też okazję odwiedzić dwie jednostki miejscowej Straży Pożarnej: pierwszą OSP Nowa Słupia oraz JRG przy KW PSP w Kielcach. Serdecznie dziękujemy za możliwość zapoznania się ze strażackim sprzętem oraz praktycznymi możliwościami wykorzystania go w akcji.

Piękno Gór Świętokrzyskich inspirowało do podejmowania wycieczek i odkrywczych wypraw. Obowiązkowo odbyliśmy pieszą wspinaczkę na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (614 m n.p. m.) oraz na Święty Krzyż (595 m n.p.m.). Niedzielna wyprawa na Święty Krzyż była połączona ze zwiedzaniem kompleksu klasztornego i najstarszego polskiego sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. W takich niezwykłych miejscach teraźniejszość jest kształtowana przez historię, której tutaj doświadczyliśmy niemal namacalnie.

Nie były to jedyne turystyczne atrakcje. Odwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości i poznaliśmy wiele ciekawostek na temat kamieni szlachetnych, ich profesjonalnej obróbki i szlifowania. Kolejnym punktem na mapie naszych wypraw było Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Tutaj przenieśliśmy się w czasie do słowiańskiej starożytności: uczyliśmy się budować piece do wypalania żelaza oraz sami, własnymi siłami, wytapialiśmy żelazne bloczki. Zabawę urozmaiciły zawody w rzucaniu włócznią i toporkiem do celu, co nie było wcale łatwym zadaniem. Gościliśmy także w nowoczesnym budynku wyposażonym w multimedialne sale, który został oddany do użytku pod koniec 2021 roku, aby służyć wzbogaceniu i urozmaiceniu oferty dydaktycznej. Ostatnim muzeum, które odwiedziliśmy było Muzeum Archeologiczne Krzemionki. Przeżyliśmy tu niezapomnianą przygodę spacerując starymi korytarzami dawnej kopalni krzemienia.

Niezwykła była także wyprawa do dwóch osobliwych miejsc. Pierwszym z nich był Park Oceanika pełen akwariów wypełnionych tropikalnymi rybami, koralowcami i innymi morskimi stworzeniami, które budziły podziw i zachwyt. Mniej przyjemne, przynajmniej dla niektórych, wydawało się spotkanie z różnorodnymi owadami, takimi jak: modliszki, patyczaki czy skorpiony. Możliwość potrzymania tych owadów na ręce budziło wielki entuzjazm! Drugim, niezwykłym miejscem był kompleks Geonatura, gdzie mieliśmy możliwość zagrania w grę terenową oraz sprawdzenia swoich umiejętności w szlifowaniu kamieni.

Nasz wypoczynek był niezwykle aktywny: wzięliśmy udział w spływie kajakowym po rzece Nidzie, demonstrując nasze wodniackie umiejętności. Ostatnią wycieczkę odbyliśmy do Parku Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno, gdzie odwiedziliśmy park linowy, kino 6D, no i oczywiście podziwialiśmy wspaniałe miniatury znanych światowych budowli.

Jako że był to obóz młodzieży strażackiej, to podczas jego trwania doskonaliliśmy także swoje umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego oraz utrwalaliśmy musztrę. Zajęcia medyczne odbywały się w zakresie samoratownictwa wysokościowego, ćwiczeń w zadymionych pomieszczeniach, różnych sytuacji drogowych czy zwykłych sytuacji losowych. Wszyscy uczestnicy obozu byli podzieleni na drużyny, które były zobowiązane brać udział w alarmach oraz kolejno pełnić obozowe dyżury.

Prawie każdego wieczora organizowaliśmy dyskoteki, czy spotkania przy ognisku: wspólna zabawa, śpiew, opowieści i żarty wspaniale integrowały naszą obozową społeczność. Ten wspólnie spędzony czas pozostawił w naszej pamięci wiele wspaniałych wspomnień, zawiązał wiele przyjaźni. W sposób szczególny doceniamy obecność Pana Maćka – strażaka PSP, który na naszym obozie był osobą niezastąpioną: doświadczony kierowca, doskonale znający wszystkie drogi, wspaniały strażak, który dzielił się z nami doświadczeniem swojej pracy zawodowej. Dziękujemy z serca naszym opiekunom: paniom Joannie Brut i Joannie Guz oraz Krzysztofowi Kijewskiemu. Przede wszystkim dziękujemy kierownikowi obozu, księdzu Waldemarowi Tarasze. Dziękujemy!

Nasz wyjazd nie byłby możliwy bez wsparcia naszych sponsorów: KG PSP w Warszawie, KW PSP Lublin, LW Bogdanka, Wójta Gminy Ludwin oraz wielu życzliwych osób, które dołożyły swoją cegiełkę do organizacji tego obozu. Dziękujemy i polecamy Waszej uwadze nasze przyszłe inicjatywy!

„Obóz sportowo-wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży, organizowany przez OSP Rogóźno, dofinansowany przez Bogdankę, spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny”.  

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!