„Warto być dobrym”
6 lipca 2012

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie bierze udział w I edycji akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki w ramach akcji, laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS.

Akcja „Warto być dobrym” to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci konkurowały na to ile zrealizują dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.
Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek. Oczywiście szkoła to miejsce w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najaktywniejszych szkół, otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.
„W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo – bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie – jakie mamy dzieci i młodzież – odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział.” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”. „Pierwszym filozofem, który dokładnie określił pojęcie dobra był Platon. Przykładał on ogromną wagę do nauki o dobru, gdyż właśnie ono stało na szczycie jego systemu idei. W swojej filozofii porównywał dobro do słońca, które oprócz oświecania rzeczy, sprawia, że mogą one żyć, wzrastać, dojrzewać. Czynienie dobra daje nam siłę, choć stawia nas przed trudnymi wyzwaniami. Czynienie dobra daje nam pozytywne uczucia, takie jak spełnienie, szczęście czy radość. Wychowując młode pokolenia staramy się przekazać im te wartości, które nakierowują na czynienie dobra. Ta akcja bardzo nam w tym pomaga i jestem przekonana, że przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich. Pamiętajmy, że dobroć jest miłością w działaniu. Czynienie dobra jest więc jedyną aktywnością, w którą warto inwestować. Jest przejawem „Mocy w Nas”. Była to I edycja tej akcji w naszej szkole. Myślę, że każda następna będzie nas tylko utwierdzała w czynieniu dobra i stanie się to czynnością bezwarunkową i automatyczną” – dodaje Katarzyna Hałas, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie.
Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, które ma już 11 lat jest największą organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.
W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie zwyciężyła Oliwia Gajos, uczennica klasy III. Rodzice dziewczynki są bardzo szczęśliwi i zaskoczeni. Mama twierdzi, że Oliwka w pełni zasłużyła na ten rower. Bardzo dobrze wywiązywała się ze swoich postanowień.

Adres strony internetowej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie: http://szkoladratow.edupage.org/

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!