Wdzięczność za zebrane plony – Dożynki Powiatowe 2016
2 września 2016

Dożynki to nawiązanie do tradycji narodowych i obyczajów ludowych. To święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznej pracy. To podniosła uroczystość pokazująca to co na polskiej wsi jest najlepsze. Budująca jedność środowiska, kształtująca postawy i charakter, kultywująca wiarę. Tym razem ta najważniejsza w roku impreza odbyła się w Cycowie. Podczas dożynek, zorganizowanych w słoneczną niedzielę 28 sierpnia, mieszkańcy całego powiatu łęczyńskiego, także gminy Ludwin, dziękowali za tegoroczne zbiory.

Strona internetowa powiatu łęczyńskiego tak relacjonuje Święto Plonów: „Uroczystość tradycyjnie rozpoczął barwny, dożynkowy korowód z udziałem starostów dożynek – Anety Stefańskiej i Adama Kawalca z gminy Cyców, delegacji powiatu łęczyńskiego, delegacji gminnych oraz zaproszonych gości z wieńcami, pocztami sztandarowymi. Wśród gości była m.in. delegacja z partnerskiego Rejonu Lachowickiego na Białorusi. Po korowodzie, uroczystym otwarciu uroczystości przez starostę Romana Cholewę i wójta gminy Cyców Wiesława Pikułę i okolicznościowych wystąpieniach odbyła się dziękczynna msza święta z obrzędem dzielenia chlebem. Później swoje prezentacje artystyczne, w tym występy lokalnych zespołów ludowych przygotowały gminy powiatu łęczyńskiego: Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów i Spiczyn. Gminy wzięły również udział w konkursie potraw regionalnych oraz wieńców”.
W konkursach kulinarnych nasze wyroby cieszyły się dużym uznaniem, uzyskując czołowe lokaty. W kategorii ciasta, chleby i inne wypieki trzecie miejsce zajął tort „Jeż” Małgorzaty Ładowskiej z Ludwina, a w kategorii inne produkty regionalne (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane) na drugim miejscu wybrany został kurczak nadziewany wykonany przez Annę Drabik z Ludwina.
Ale to nie wszystko. Bo w tradycyjnym i prestiżowym konkursie wieńców, w kategorii wieńców współczesnych, drugie miejsce zajęła praca Agnieszki Grabowskią z Dratowa-Kolonii (zgłoszono 13 wieńców). Zwyciężył wieniec zrobiony przez Jaszczowianki (gmina Milejów). W kategorii najpiękniejszy wieniec tradycyjny wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrówka (gmina Puchaczów). Wszystkim składamy serdeczne gratulacje!
Dożynki to także czas odpoczynku i zabawy w dobrym towarzystwie. W Cycowie najweselej i najgościnniej było na stoisku gminy Ludwin. Na scenie też byliśmy widoczni, ponieważ swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprezentowały młode mieszkanki naszej gminy – Weronika Kawalerska i Natalia Harmasz. Wiele emocji wzbudziły też Wybory Miss Dożynek. Tym razem koronę najpiękniejszej otrzymała Klaudia Mutwicka z Łęcznej. A gwiazdą wieczoru był Rafał Brzozowski, w repertuarze którego jest między innymi przebój „Tak blisko”.
– Tradycje dożynkowe wywodzą się z dawnych wieków, ale ten wyjątkowy, staropolski zwyczaj zachował się do dziś – mówi wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros. – To dobrze, bo to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Każdy też wie, jak ciężka jest praca na roli. Dlatego w takiej chwili wyrażam głęboką wdzięczność za zebrane plony i wykonywany przez rolników zawód. To właśnie dzięki ich trudnej i odpowiedzialnej pracy na polskie stoły trafia bezcenny skarb – chleb. Wszystkim rolnikom dziękuję za gospodarność i pracowitość. Dziękuję za wielki trud i wysiłek, za dar waszych rąk – dodał wójt.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!