Zgodnie z zaleceniami Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przedstawiamy treść komunikatu dotyczącego prowadzonych ćwiczeń obronnych pk. STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.
29 lutego 2024

Zgodnie z zaleceniami Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przedstawiamy treść komunikatu dotyczącego prowadzonych ćwiczeń obronnych
pk. STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

  

Dragon-24 wojsko na największych, planowych ćwiczeniach.

 Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować spokój, manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 są to ćwiczenia.

 Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania.

 Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań.

Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące

transportu i ruchu wojsk.

 Wzmożony ruch kolumn wojska, przemieszczających się po terenie całego kraju można

zaobserwować od 12 lutego.

 Wojsko ćwiczy również w terenie przygodnym, dzięki czemu może szkolić się
w warunkach, które dodają realizm szkolenia. Transport i ruch wojsk jest elementem znajdującym się we wszystkich rodzajach prowadzonych przez Siły Zbrojne działań.

 Posiadanie możliwości przemieszczania sił na duże odległości w celu podjęcia pełnego

zakresu funkcji i zadań jest kluczowe dla zapewnienia efektywności przyszłych operacji

narodowych i wielonarodowych. Zdolność do transportu i ruchu wojsk dotyczy całego zakresu zadań Sił Zbrojnych RP, w obecnym i przewidywanym środowisku bezpieczeństwa.

 Od 12 lutego 2024 r., na drogach niemal całego kraju odbywa się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące
w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy.

 Chrońmy także dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych
i identyfikacyjnych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie
w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

 W I połowie 2024 r. NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24 (DR-24), które rozpoczęło się
26 lutego.

 STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

Kontakt

Adres
Ludwin 51,
21-075 Ludwin woj. lubelskie

Telefon
81 75-70-901

Godziny pracy
Pon - Pt : 7:30 - 15.30

Fax
( 0-81) 75-70-028

E-mail
[email protected]

BS Cyców oddział Ludwin
POLUPLPRPL 36819110552001000000420003

Poprawny CSS!