XVI Ludwińskie Święto Smaków „Tłusty Czwartek”
„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – głosi staropolskie przysłowie.
Już od 16 lat tworzymy smaczną historię kulinarną Gminy Ludwin wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Powiatu Łęczyńskiego. Ostatnie dni karnawału pożegnaliśmy bawiąc się przy rytmach disco polo z zespołami Ego, Sonic oraz Nokaut, którego wokalista Przemysław Gilewicz, razem z Katarzyną Tkaczyk, był również prowadzącym wydarzenie. – Na tę imprezę przychodzę już od kilku lat i w największym napięciu oczekuję gwiazd wieczoru. W tym roku były to moje ulubione zespoły – powiedziała pani Alicja, mieszkanka gminy.
Na scenie oglądaliśmy również prezentacje naszych młodych lokalnych artystów, m.in. grupę tańca sportowego GCKiS trenującą pod okiem Grzegorza Demuchy, czy grupę baletową ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie, którą prowadzi Joanna Gugała. Ponadto przed publicznością wystąpili laureaci zeszłorocznego konkursu „Magia Talentów”. Joanna Ludwikowska zaśpiewała „Tydzień u fryzjera” i „Żyj do przodu”, Ada Kapała „Radość najpiękniejszych lat” i „Wiem, że jesteś”, a uczniowie gimnazjum Tomasz Jach i Michał Smyk wykonali utwór „Chodzą ulicami ludzie”. Młodszych uczestników wydarzenia akrobacjami, żonglerką, a także pokazem z prawdziwym wężem zachwycił występ Cyrku O’bimbolando. Artyści zorganizowali też kącik zabaw dla małych dzieci. A swoje stoiska zaprezentowali wystawcy – Świetlica Terapii Zajęciowej w Janowicy, Helena Bromirska, Amazonki, Kobiety z pasją i Zespół Szkół Górniczych.
Jak każe staropolska tradycja, podczas Tłustego Czwartku mogliśmy popróbować najróżniejszych frykasów. Uczestnicy mieli okazję poczęstować się wieloma przysmakami specjalnie przygotowywanych na tę okazję przez uczestniczki warsztatów kulinarnych oraz chętnych, którzy zgłosili swoje wytworne potrawy, ciasta i nalewki do konkursu. Kto uczestniczył w wielkim obżarstwie, to według starego powiedzenia, czeka go powodzenie przez cały rok. Dlatego, trochę żartując, każdy chciał zadbać o swoje szczęście i dodatkowo nabrać wielu sił przed zbliżającym się postem. A goście rzeczywiście dopisali. Mieliśmy zaszczyt przyjąć w Ludwinie m.in. delegacje z partnerskich gmin z Białorusi i Ukrainy, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także reprezentantów lokalnych władz i przedsiębiorców.
Uczestnicy konkursu kulinarnego też dopisali – zgłosiło się blisko 100 osób, w tym kilkoro dzieci. Wybór komisji konkursowej był trudny, bo poziom umiejętności gastronomicznych naszych mieszkańców jest bardzo wysoki, a inwencja kucharska nieograniczona. Po długiej degustacji i burzliwych obradach pierwsze miejsca zdobyli: Urszula Duda za „Świnki na wypasie”, Karolina Kurlak za Chleb pszenny „Poezja smaku” z ziarnami, Ryszard Białek za „Nalewkę dereniową” i Bogumiła Kowalczyk za „Ciasteczka ryżowe” i Agnieszka Siedlecka za „Ziemniaki faszerowane – zapiekane”.
[b]Potrawy regionalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszanego:[/b]
1. Urszula Duda „Świnki na wypasie”,
2. Jan Bagnosz „Bok Jana”,
3. Anna Drabik „Kurczak w duecie”.
[b]Pierogi, ciasta, chleby i inne wypieki:[/b]
1. Karolina Kurlak „Chleb pszenny „Poezja smaku” z ziarnami”,
2. Małgorzata Wiączek „Sernik żurawinowy”,
3. Marzena Jankowska „Ciasto leśna polana”.
[b]Napoje, nalewki i przetwory:[/b]
1. Ryszard Białek „Nalewka dereniowa”,
2. Grzegorz Garbaruk „Wódka lodowa”,
3. Wiesław Nastaj „Nalewka z pigwy”.
W tej kategorii pierwszy raz w historii Ludwińskiego Święta Smaków przyznana została nagroda specjalna dla Andrzeja Krępackiego za „Wino z Mniszka Lekarskiego”.
[b]Potrawy dietetyczne:[/b]
1. Bogumiła Kowalczyk „Ciasteczka ryżowe”,
2. Danuta Smolarz „Wegetariańskie kotlety mielone”,
3. Stanisława Maleszyk „Sałatka wiosenna”.
Dwa wyróżnienie dla Joanny Wójcik „Sałatka krabowa” oraz Anny Klimek „Sałatka szpinakowa”.
[b]Potrawy tradycyjne w nowoczesnym wydaniu- kategoria dla dzieci i młodzieży:[/b]
1. Agnieszka Siedlecka „Ziemniaki faszerowane – zapiekane”,
2. Mateusz Duda „Kęski z kurczaka z sosem czosnkowym”,
3. Lena Jedut „Muffinki Lenki”.
Po rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego, wszyscy uczestnicy wzięli udział w kosztowaniu potraw konkursowych. Stoły uginały się od pyszności i każdy mógł spróbować przygotowanych smakołyków. – „Jest to bardzo dobra impreza lokalna, bo można spróbować wielu smaków różnych potraw. Przychodzę tu już od kilku lat i co roku jest coraz fajniej” – podsumował pan Kazimierz.
Joanna Zając
Fot. Rafał Tomczyk
Więcej zdjęć znajduje się w zakładce „galeria”.